• ISCED 3A - 4 ročný študijný odbor

• 6352 M OBCHOD A PODNIKANIE

SKVzP__OBCHOD__A__PODNIKANIE_9_2023.pdf

Žiak strednej školy, ktorý začal štúdium v študijnom odbore alebo v učebnom odbore podľa predpisov účinných do 30. septembra 2022, dokončí štúdium v príslušnom študijnom odbore alebo v príslušnom učebnom odbore podľa predpisov účinných do 30. septembra 2022.

Od prvého ročníka na školský rok 2024/2025 :

Nadväznosť podľa doterajších právnych predpisov:

6327 M ekonomické a administratívne služby v podnikaní

Denné štúdium:  určené pre chlapcov a dievčatá

• Poskytnuté vzdelanie: úplné stredné odborné vzdelanie ISCED  3A,
          • Spôsob ukončenia prípravy: maturitná skúška
          • Doklad o vzdelaní: maturitné vysvedčenie

KTO môže daný odbor študovať:

• žiaci s ukončenou základnou školou
          • prestupujúci žiaci z iných stredných škôl
          • žiaci so ŠVVP
          • záujemci o vysokoškolské vzdelanie v danej problematike

V tomto odbore sa  žiaci naučia orientovať sa v problematike ekonomiky, účtovníctva, techniky cestovného ruchu, administratívnych zručností, podnikových činností a v podnikaní vôbec.

Príprava v študijnom odbore vytvára predpoklady na to, aby žiak získal vedomosti o podnikateľskej činnosti, o organizácii podnikania a drobného podnikania a s ním súvisiacich právnych úprav. Absolvent by mal mať základné vedomosti z marketingu, techniky propagácie a reklamy, manažmentu a manažérskej činnosti, vedieť vyhotoviť prvotné účtovné doklady, realizovať platobný styk, viesť obchodnú korešpondenciu.

BLOK OBCHODU vzdelávanie  žiakov v ekonomickej oblasti, aby boli schopní predvádzať základné administratívne zručnosti, základné podnikové činnosti a naučili sa ako podnikať v trhovej ekonomike. Kladie sa dôraz  na marketing vo firemnom riadení a vo vzťahu k zákazníkom. Absolvent sa uplatní na trhu práce predovšetkým v ekonomickej sfére ako ekonóm, mzdový referent, finančný referent, administratívny pracovník, obchodný zástupca, pracovník v bankách a v poisťovniach, ktorý je schopný používať dva cudzie jazyky /anglický, nemecký alebo ruský jazyk/ ako prostriedok profesijnej komunikácie, odborné vedomosti z oblasti ekonomiky a účtovníctva – naučia sa pracovať v ekonomickom programe KROS, kde tí najlepší získajú certifikát firmy KROS - podvojného účtovníctva a mzdy a personalistiky, či štátnu skúšku z písania na PC.. Má tiež predpoklady pre rozvíjanie vlastných podnikateľských aktivít.

Praktická  zložka prípravy

Uskutočňuje sa formou trojtýždňovej súvislej  odbornej praxe v treťom a štvrtom ročníku v zmluvných pracoviskách školy.  Jej obsah je zameraný na upevnenie a  overenie si odborných vedomostí a zručností, ktoré žiaci získali v priebehu edukácie.

Absolventi sú kvalitne odborne a jazykovo pripravení pre samostatnú prácu v rôznych oblastiach a podnikateľských subjektoch v oblasti obchodu, turistiky a cestovného ruchu a pre činnosť spojenú  s organizačným a ekonomickým poradenstvom. Absolvent školy sa môže po úspešnom vykonaní maturitnej skúšky uchádzať o vysokoškolské štúdium.

Vyučujú sa 2 cudzie jazyky – z troch možných : ANJ, NEJ, RUJ

To sme my:

Janka Szárazová a Erika Gőbölösová, absolventky študijného odboru obchod a podnikanie, získali ocenenie v zriaďovateľskej pôsobnosti Nitrianskeho samosprávneho kraja  za výsledky v oblasti vedomostí a odborných zručností, za úspechy z medzinárodných súťažiach , za športové a telovýchovné, spoločenské a kultúrne aktivity.

2.miesto v krajskej súťaži JAZYKOVÝ KVET                    Erika Gőbölösová

1.miesto v celoslovenskej súťaži JAZYKOVÝ KVET                 Dagmar Kovacsová    /v strede/

1.miesto v celoslovenskej súťaži Cena Andreja Chudobu CENA ANDREJA CHUDOBU - Klára Havrlentová

4.miesto - okresné kolo Olympiády anglického jazyka - Matej Kubiňan

ocenenie - Veľtrh podnikateľských talentov BA- regionálne kolo - Klára Mészarošová

3. miesto - Prezentácia zručností - regionálne kolo - Klára Mészarošová

1.miesto - MVCF Košice - medzinárodné kolo - CF Cukráreň bez cukru - Naj elekronická prezentácia

3.miesto - Kontraktačné dni a veľtrhy CF- celoslovenské kolo - CF Cukráreň bez cukru - Naj elekronická prezentácia

2.miesto - Kontraktačné dni a veľtrhy CF- celoslovenské kolo - CF Planet of children - Naj elekronická prezentácia

2. miesto - 23.veľtrh cvičných firiem v Žiari nad hronom - firma GRAZY LAND za Naj stánok

5. miesto - Môj nápad pre región - Tourism business - Martin Hanzlík

3.miesto - Vansovej lomnička -krajské kolo  - Stanislava Omelinová

ODBORNÁ PRAX v zahraničí vrámci projektu ODBORNÉ SKÚSENOSTI v EURÓPE 2022

Záverečný meeting v Esmovii. Naši študenti odovzdali agentúre požadované dokumenty: hodnotenie tútorom na pracovisku, sebahodnotenie, absolvovali hodnotenie skupiny ako celku.

Všetkým boli odovzdané certifikáty za skutočne dobre odvedenú prácu a získané skúsenosti z mobility vo Valencii.

Mladý tvorca 2023